Кафедрі анестезіології та інтенсивної терапії виповнюється 55 років!

Кафедра анестезіології та інтенсивної терапії Національного університету охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика здійснила вагомий внесок у становлення спеціальності «анестезіологія» в Україні та надала поштовх розвитку вітчизняної анестезіології та інтенсивної терапії. Її зародженню передувала самовіддана праця  ентузіастів та висококваліфікованих лікарів з широкою ерудицією, що нерідко виходила за межі медичних знань. Біля витоків спеціальності стояли видатні особистості, серед яких перший – всесвітньо відомий лікар та вчений М. М. Амосов.

Важливим етапом історії кафедри анестезіології та інтенсивної терапії слід вважати дату 1 лютого 1967 року, коли на базі курсу анестезіології у складі кафедри торакальної хірургії та анестезіології Київського інституту удосконалення лікарів (сьогодні НУОЗУ імені П. Л. Шупика) була створена перша в Україні кафедра анестезіології-реаніматології (завідувач – професор Анатолій Іванович Тріщинський).

Першими співробітниками кафедри стали асистенти О. Я. Маловічко, А. Ю. Депутат, Г. С. Заброда, В. П. Жалко-Титаренко, В. М. Лелюх. У цьому ж році на посади асистентів були зараховані М. М. Самонін, В. О. Троцевич, у 1968 році – В. К. Худошин; пізніше – ціла когорта асистентів: Г. О. Васильєв, І. П. Шлапак, Ф. С. Ващук, Г. І. Бєлєбезьєв, М. Б. Дмитрієва, І. Є. Добуш, В. К. Кузнєцов, А. Л. Слободяник, Б. Г. Погодаєв, М. В. Бондар, Ф. С. Глумчер, С. П. Дідовець.

За участі співробітників кафедри 1966 р. відкрито перше самостійне відділення реанімації у багатопрофільній лікарні № 14 м. Києва (сьогодні – Олександрівська лікарня). У 1967 р. асистент кафедри В. О. Троцевич на базі Київської обласної лікарні створює друге відділення реанімації з власним штатом. Співробітники кафедри брали активну участь в організації відділень інтенсивної терапії дитячої лікарні № 14, клінічних лікарень № 7, № 17, організації служби анестезіології та інтенсивної терапії у новоствореній столичній лікарні швидкої медичної допомоги, де також був створений Республіканський центр гострих отруєнь. Окрім цього, організовано Республіканський науково-практичний реанімаційний протисептичний центр (сьогодні Український медичний центр інтенсивної терапії сепсису) та відділення інтенсивної терапії у багатьох закладах охорони здоров’я м. Києва.

Від початку 2016 р. кафедру очолює доктор медичних наук, професор О. А. Лоскутов. Кафедра анестезіології та інтенсивної терапії НУОЗ України імені П. Л. Шупика є опорною серед кафедр подібного профілю в Україні. За результатами рейтингового оцінювання усіх кафедр за 2020 рік кафедра анестезіології та інтенсивної терапії зайняла почесне друге місце і перше місце серед кафедр хірургічного факультету. Презентації співробітників представлені на авторитетних міжнародних форумах. Сьогодні співробітники кафедри продовжують славні традиції своїх попередників.

International Journal of Stroke
IJS
Британсько-Український Симпозіум