Шлапак Ігор Порфирійович

132Ігор Порфирійович Шлапак народився 29 вересня 1943 року в сім’ї педагогів на Вінничині. В 1968 році закінчив з відзнакою Київський медичний інститут імені О.О. Богомольця. Свою трудову діяльність в анестезіології та реаніматології І. П. Шлапак почав в одному з провідних лікувальних закладів Києва – клінічній лікарні імені Жовтневої революції (нині Олександрівська лікарня м. Києва).

В 1970 році І. П. Шлапак вступив до аспірантури на кафедру анестезіології і реаніматології Київського державного інституту удосконалення лікарів, міцно зв’язавши своє життя з цим науковим і навчальним закладом. В 1975 році він захистив кандидатську дисертацію, присвячену екстракорпоральній перфузії ізольованої печінки.

З 1974 по 1987 роки працював асистентом, а з 1987 року – доцентом кафедри анестезіології і реаніматології Київського державного інституту удосконалення лікарів.

В рамках становлення в Україні медицини критичних станів в Києві створюється науково-практичне об’єднання швидкої медичної допомоги та медицини катастроф.

В 1994 році в цій установі клініку анестезіології, інтенсивної терапії та реанімації очолив І. П. Шлапак. З цього часу і до 2005 року він був беззмінним головним спеціалістом МОЗ України в галузі клінічної токсикології, і розвиток токсикологічної служби в нашій країні нерозривно пов’язаний з іменем І. П. Шлапака.

В 1995 році І. П. Шлапак захистив докторську дисертацію, а в 1996 році очолив кафедру анестезіології та інтенсивної терапії Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика. У 1998 року кафедра під керівництвом І.П.Шлапака стає опорною серед подібних кафедр України. З того часу протягом багатьох років кафедра анестезіології та інтенсивної терапії НМАПО імені П. Л. Шупика утримує передові позиції в організації навчального процесу, методичній, науковій та лікувальній роботі. І в цьому велика заслуга її керівника – професора І. П. Шлапака.

Наукові інтереси І. П. Шлапака були надзвичайно широкими і стосувалися проблем інтенсивної терапії черепно-мозкової та поєднаної травм, гострих отруєнь та інсультів, сепсису, шоку, цукрового діабету, гострого панкреатиту, лікування больових синдромів, застосування регіонарної анестезії тощо.

Ігор Порфирійович Шлапак був автором понад 350 наукових публікацій з різних проблем анестезіології та інтенсивної терапії. Серед них – перший національний підручник „Анестезіологія та інтенсивна терапія” під редакцією І.П.Шлапака, 17 наукових посібників і монографій. Він був членом редакційних рад і редколегій 7 наукових медичних часописів, беззмінним головним організатором і співголовою оргкомітету міжнародних форумів „Британо-український симпозіум з анестезіології та інтенсивної терапії”, що стали відомими і популярними не тільки в Україні, але й далеко за її межами.

DSC_5249-001

Професор І.П. Шлапак плідно розвивав вітчизняну анестезіологію та інтенсивну терапію з багатьма своїми колегами та учнями. Він особисто підготував 26 кандидата та 6 докторів медичних наук.

Ігор Порфирійович Шлапак – заслужений діяч науки і техніки України (2003), академік Академії наук вищої освіти (2010), віце-президент Асоціації анестезіологів України, Голова Спеціалізованої вченої ради Д.26.613.02 по захисту докторських і кандидатських дисертацій при Національній академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика, член проблемної комісії з анестезіології та інтенсивної терапії МОЗ та АМН України.

Наукові интереси:

Спінальна і епідуральна анестезія/аналгезія
Інтенсивна терапія поєднаної травми.
Госпітальна інфекція. Антибактеріальна терапія.
Сепсис, септичний шок: діагностика, моніторинг, інтенсивна терапія.
Гострі екзогенні отруєння: діагностика, інтенсивна терапія.
Нутрітивна підтримка при критичних станах різного ґенезу.

International Journal of Stroke
IJS
Британсько-Український Симпозіум