Вийшов з друку навчальний посібник «Інфузійна терапія в практиці лікаря-ендокринолога»


Вийшов з друку навчальний посібник «Інфузійна терапія в практиці лікаря-ендокринолога», підготовлений колективом авторів кафедри анестезіології та інтенсивної терапії і кафедри діабетології НМАПО імені П.Л. Шупика у складі І.П. Шлапака, Б.М. Маньковського, О.А. Галушка, І.М. Кондрацької.

133

Відкриває посібник розділ, що висвітлює основні історичні етапи становлення науки про інфузійну терапію та роль вітчизняних вчених в розвитку цього методу лікування в Україні.

Другий розділ посібника присвячений викладу основних теоретичних і практичних засад «загальної» інфузіології. Тут представлена інформація про клінічну фізіологію водно-електролітного обміну, правила та умови проведення інфузійної терапії. В цьому розділі читачі знайдуть відповіді на низку практичних запитань: як оцінити волемічний стан та потребу в інфузійних розчинах, як визначити необхідний об’єм інфузії, як зробити інфузію ефективною і максимально безпечною та багато інших. Крім того, в цьому розділі викладені докладні відомості про основні групи сучасних інфузійних засобів і представлені рекомендації по їх раціональному застосуванню.

Третя частина посібника присвячена особливостям проведення інфузійної терапії при окремих захворюваннях та патологічних синдромах. В посібнику детально описані патогенез, клініка та інтенсивна терапія гострих і хронічних станів, при яких одним з основних методів лікування є інфузійна терапія. Висвітлюються критерії ефективності лікування та типові помилки, що спостерігаються в клінічній практиці при використанні різних програм інфузійної терапії цих станів.

Посібник призначений для анестезіологів, ендокринологів, лікарів відділень інтенсивної терапії, а також фахівців суміжних спеціальностей. Посібник рекомендований для використання в навчальному процесі серед лікарів-інтернів за спеціальностями «ендокринологія» і «анестезіологія та інтенсивна терапія», на передатестаційних циклах, а також на циклах тематичного удосконалення.

Зміст

Зміст
Список скорочень 
Пам’яті І.П. Шлапака 

 1.  Інфузійна терапія в Україні: історія та сьогодення
 2. Загальні питання інфузійної терапії 2.1 Необхідний мінімум знань з клінічної фізіології водно-електролітного обміну2.2 Практичні аспекти підготовки та проведення інфузійної  терапії

  2.3 Основні розчини для інфузійної терапії в практиці  ендокринолога

 3. Основні патологічні синдроми в практиці ендокринолога 3.1 Дегідратаційний синдром 3.2 Ендокринний шок. Застосування глюкокортикоїдів

  3.3 Електролітні розлади

  3.4 Порушення кислотно-лужної рівноваги 

  3.5 Інтоксикаційний синдром

  3.6 Гіпертермічний синдром 

 4. Захворювання ендокринної системи та патологічні стани в ендокринології, при яких застосовується інфузійна терапія4.1 Захворювання щитоподібної залози

  4.1.1 Тиреотоксикоз
  4.1.2 Гіпотиреоз

  4.2. Захворювання паращитоподібних залоз

  4.2.1 Гіперпаратиреоз
  4.2.2 Гіпопаратиреоз

  4.3 Захворювання підшлункової залози. Цукровий діабет

  4.3.1 Діабетичний кетоацидоз та діабетична кома
  4.3.2 Гіперосмолярний стан та гіперосмолярна кома
  4.3.3 Гіпоглікемія та гіпоглікемічна кома
  4.3.4 Лактатацидоз та лактатацидотична кома

  4.4 Захворювання наднирків

  4.4.1 Недостатність наднирків
  4.4.2 Феохромоцитома

  4.5. Міастенія

  4.6. Захворювання гіпофізу

  4.6.1 Гіпопітуїтаризм
  4.6.2 Нецукровий діабет
  4.6.3 Синдром неадекватної секреції АДГ

  Список використаних літературних джерел
  Алфавітний покажчик інфузійних розчинів

International Journal of Stroke
IJS
Британсько-Український Симпозіум